VRSTE GASILSTVA
Glede na območje delovanja se gasilstvo loči na:
- teritorialno in
- industrijsko gasilstvo.
Organiziranost teritorialnega gasilstva
Trajno in nemoteno opravljanje javne gasilske službe zagotavljajo lokalne skupnosti in država. Lokalna skupnost (občina) skladno s svojimi pristojnostmi zagotavlja organiziranost, opremljanje in delovanje gasilstva.
Naloge države so:
- skrbi za delovanje gasilske šole,
- skrbi za izobraževanje in usposabljanje kadrov v gasilstvu,
- sofinancira naloge zaščite in reševanja, ki so širšega pomena,
- zagotavlja del sredstev za znanstvenoraziskovalno dejavnost na področju gasilstva,
- zagotavlja del sredstev za razvijanje gasilske zaščitne in reševalne opreme,
- zagotavlja skladen razvoj gasilstva v državi,
- zagotavlja pogoje za posodabljanje gasilske zaščitne in reševalne opreme,
- zagotavlja pogoje za delovanje Gasilske zveze Slovenije (GZS) in Združenja slovenskih poklicnih gasilcev (ZSPG),
- zagotavlja delovanje sistema obveščanja in alarmiranja na območju države.
Organizacija gasilstva v lokalni skupnosti se skladno z merili za organiziranje in opremljanje gasilskih enot določi z načrtom varstva pred požarom lokalne skupnosti. Obseg in način opravljanja javne gasilske službe se določi predvsem skladno z merili za organiziranje in opremljanje gasilskih enot, časi, določenimi za prihod gasilskih enot na kraj nesreče, merili za požarno pokrivanje posameznih vrst objektov, načrtom varstva pred požarom ter načrti zaščite in reševanja ob naravnih in drugih nesrečah občine.
Teritorialne gasilske enote (TGE)
Teritorialne prostovoljne in poklicne gasilske enote opravljajo javno gasilsko službo in so razvrščene v sedem kategorij, katerim je prilagojena kadrovska sestava enot in njihova tehnična opremljenost. GE I., II. in III. kategorije se organizirajo kot prostovoljne gasilske enote, GE IV. in V. kategorije kot prostovoljne gasilske enote ali kot prostovoljne enote s poklicnim jedrom, GE VI. in VII. kategorije pa kot poklicne enote.
Razvrstitev gasilskih enot na podlagi meril za organiziranje in opremljanje opravi župan na predlog gasilskega poveljstva občine in občinske strokovne službe. Dodatna oprema teritorialnih gasilskih enot za gašenje požarov v naravnem okolju se določi na podlagi meril za gozdove.
Industrijske gasilske enote (IGE)
Industrijske gasilske enote morajo na podlagi 28. člena Zakona o gasilstvu ustanoviti gospodarske družbe, zavodi in druge organizacije, če imajo povečano nevarnost nastanka požara, eksplozije ali druge posebne nevarnosti. Vrsta in obseg industrijskih gasilskih enot se določita skladno z merili za organiziranje in opremljanje gasilskih enot. Gasilsko zaščitno in reševalno opremo za delovanje gasilske enote mora zagotoviti ustanovitelj. Industrijske gasilske enote so razvrščene v štiri kategorije, ki se določijo na podlagi meril za razvrščanje industrijskih gasilskih enot.