Afriška prašičja kuga
Afriška prašičja kuga (APK) je nalezljiva virusna bolezen domačih in divjih prašičev. Bolezenski znaki so podobni kot pri klasični prašičji kugi. Bolezen ni nevarna za ljudi.
Bolezen se širi z neposrednim stikom med zdravimi in okuženimi prašiči. Bolezen s svojim ravnanjem širijo tudi ljudje, in sicer z nezadostnim čiščenjem in razkuževanjem po stiku z okuženimi živalmi, odmetavanjem ostankov hrane, ki vsebujejo meso okuženih živali, in krmljenjem prašičev s pomijami, ki vsebujejo meso okuženih živali. Prenos je možen z obleko, obutvijo, opremo, prevoznimi sredstvi in drugimi sredstvi, ki so bili v stiku z virusom.
Preprečevanje bolezni je bistvenega pomena, saj zdravljenja ni. Za preprečevanje širitve bolezni je pomembno izvajanje ukrepov ter upoštevanje priporočil in navodil Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR).
Priporočila za rejce:
- pri delu z živalmi uporabljajte zaščitno obleko in obutev in poskrbite za razkuževanje,
- omejite dostop do hlevov s prašiči,
- pred vhode v hleve postavite razkuževalne bariere,
- prašiče kupujte pri preverjenih rejcih živali oziroma dajte novo nabavljene živali v izolacijo,
- preprečite stike med domačimi in divjimi prašiči (živali v izpustih, prosti reji ),
- bodite pozorni na bolezenske znake pri prašičih,
- o pojavu bolezenskih znakov, značilnih za APK, obvestite veterinarja.
Priporočila za lovce:
- bodite pozorni na spremembe zdravstvenega stanja v populaciji divjih prašičev,
- če najdete poginulega divjega prašiča ali če pri rednem odstrelu divjih prašičev opazite znake, na podlagi katerih bi lahko posumili na APK, to javite na UVHRVV ali številko 112. Ravnajte skladno z Obveznim navodilom o obvezni prijavi najdbe vsakega poginulega divjega prašiča ter o postopkih ob ugotovitvi sprememb zdravstvenega stanja v populaciji divjih prašičev, na podlagi katerih bi lahko posumili na možno prisotnost afriške prašičje kuge (navodilo UVHVVR št. U3340-47/2018/10 z dne 7. 5. 2018),
- če imate doma prašiče, po lovu oziroma stiku z divjimi prašiči, obleko in obutev zamenjajte, očistite in razkužite ter si temeljito umijte in razkužite roke.
Več informacij: Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
Vir: Besedilo je pripravljeno na podlagi napotkov in priporočil objavljenih na: