Kdaj ste nazadnje zamenjali baterijo v javljalniku (11. 3. 2019)

Če imate doma vgrajen javljalnik ogljikovega monoksida in/ali javljalnik požara, morate vedeti, ali imate javljalnik, v katerem je vgrajena baterija, ki jo je treba občasno zamenjati, ali javljalnik z nezamenljivo baterijo. Pomembno je tudi poznati razliko med signalom, ki se sproži, kadar se izteka življenjska doba vgrajene baterije ali ob okvari javljalnika ter med signalom, ki se sproži, kadar javljalnik zazna dim ali prekoračeno vrednost plina ogljikovega monoksida.
Življenjska doba kakovostnih javljalnikov z nezamenljivo baterijo bi morala v normalnih razmerah trajati vsaj pet ali več let. Podatke o tem boste našli na embalaži javljalnika ali v navodilih, ki jih je javljalniku priložil proizvajalec.
Pomembno je, da poznate in ločite signale oziroma zvok, ki ga javljalnik oddaja, kadar se življenjska doba baterije izteka in ob okvari javljalnika, ter signal oziroma zvok, ki se sproži, kadar javljalnik zazna dim ali povečano koncentracijo nevarnega plina. Podatki o tem so navedeni v priloženih navodilih proizvajalca, splošno pa velja:
- če javljalnik opozarja na prazno baterijo ali okvaro, oddaja posamične, zelo počasi ponavljajoče se piske (en, dva ali trije piski na minuto – odvisno od proizvajalca),
- če je javljalnik zaznal dim ali povečano koncentracijo nevarnega plina, se sproži alarm v obliki hitro ponavljajočih se piskov, ki ustvarjajo stalen hrup z zvočno jakostjo približno 85 dB (v oddaljenosti treh metrov od javljalnika). To je primerljivo s hrupom, ki ga zaznate v bližini ceste ob mimo vozečem tovornjaku ali motornem kolesu.
Če javljalnik opozarja na prazno baterijo ali okvaro, zamenjajte baterijo oziroma kupite nov javljalnik, če gre za javljalnik z nezamenljivo baterijo.
Več: Javljalniki požara in javljalniki ogljikovega monoksida
![]() |
nazaj |
![]() |
na seznam |
![]() |